Komunikat dot. uchwalenia nowych Zasad wnioskowania, podziału subwencji dydaktyczno-badawczej na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego jednostek organizacyjnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizacji oraz oceny finansowanych zadań badawczych –
Uchwała Senatu SUM Nr 39/2022
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że na posiedzeniu Senatu SUM w dniu 29 czerwca 2022 r. została przyjęta Uchwała Nr 39/2022 w sprawie: uchwalenia Zasad wnioskowania, podziału subwencji dydaktyczno-badawczej na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego jednostek organizacyjnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizacji oraz oceny finansowanych zadań badawczych, uchylająca dotychczas obowiązującą Uchwałę Senatu SUM Nr 41/2020 z dn. 22 kwietnia 2020 r., a uwzględniająca postulowane przez środowisko naukowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zmiany.
Przyjęty w efekcie prowadzonych konsultacji z przedstawicielami wszystkich Wydziałów akt wewnętrzny Uczelni wprowadza następujące istotne zmiany, w porównaniu do obowiązujących dotychczas:
- Wydłużenie terminu dot. składania wniosków na zadania badawcze – wnioski o finansowanie zadań badawczych pracowników prowadzących działalność naukową oraz młodych naukowców składane będą w terminie od 1 lipca do 15 października roku poprzedzającego rok przyznania i podziału subwencji, tj. roku w którym zawarta zostanie umowa (§ 4 ust.1).
- Ograniczenie dot. ilości składanych wniosków, tj. dopuszczalne jest złożenie przez pracownika tylko jednego wniosku o realizację zadania badawczego w danym roku (§ 4 ust. 2a), a w przypadku doktorantów Szkoły Doktorskiej SUM ograniczono możliwość złożenia wniosku maksymalnie do ukończenia 5 semestru kształcenia (§ 4 ust. 2b).
- Zasady podziału środków na zadania badawcze:
- Podział środków finansowych ponownie dokonywany będzie na jednostki organizacyjne realizujące zadania badawcze, przy uwzględnieniu dorobku naukowego jednostki wyrażonego w punktacji Impact Factor oraz rozliczenia merytorycznego realizowanych w jednostce zadań badawczych, z ostatnich 4 lat poprzedzających rok przyznania subwencji dydaktyczno-badawczej (§ 5 ust. 6);
- Podział na realizowane zadania badawcze w obrębie jednostki wewnętrznie przeprowadzał będzie Kierownik jednostki z uwzględnieniem: merytorycznej oceny wniosków o finansowanie zadań badawczych, dorobku naukowego kierowników zadań badawczych z ostatnich 4 lat poprzedzających złożenie wniosków o finansowanie, wpisania się zadania badawczego w priorytetowy kierunek badań Uczelni, założenia, że w danym roku w obrębie jednostki winny być złożone do realizacji nie więcej niż 4 zadania badawcze (§ 5 ust. 7a);
- Środki finansowe na zadania badawcze realizowane przez młodych naukowców przyznawane będą na zasadach dotychczas obowiązujących zgodnie z załącznikiem
nr 6 do Zasad (§ 5 ust. 8). - Rozliczenie umowy w zakresie finansowym następowało będzie w terminie do 31 grudnia roku, w którym upływa trzeci rok obowiązywania umowy, natomiast w zakresie merytorycznym do 31 grudnia, w którym upływa czwarty rok obowiązywania umowy (§ 6 ust. 5).
- Skrócenie z dwóch do jednego etapu sprawozdawczości z realizacji merytorycznej prac badawczych. Sprawozdanie złożone ma zostać w maksymalnym terminie do 31 października czwartego roku obowiązywania umowy (§ 7 ust. 2).
Jednocześnie informuję, że przedmiotowa Uchwała obowiązuje z dniem podjęcia, jednakże przedstawione ww. zmiany mają zastosowanie do wniosków na zadania badawcze składanych na rok 2023. Obowiązujące więc w chwili obecnej umowy na zadania badawcze realizowane będą na dotychczasowych zasadach.
Treść Uchwały została udostępniona na stronie internetowej Uczelni w zakładce Baza aktów prawnych pod adresem: https://aktyprawne.sum.edu.pl/?types=2
W przypadku pytań, wszelkich informacji udzielają pracownicy Sekcji ds. Badań Naukowych Centrum Nauki i Współpracy Międzynarodowej, tel. 32 208 3590, 32 208 3536.
Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Uchwała Senatu SUM Nr 39/2022