PROCEDURA KROK PO KROKU

Wszczęcie następuje z chwilą złożenia przez kandydata Wniosku o wyznaczenie oraz zmianę promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego wraz z oświadczeniem o wyborze obcego języka nowożytnego, z którego przeprowadzony będzie egzamin doktorski.
/wzór wniosku/

Egzamin odbywa się w przypadku, gdy kandydat nie potwierdzi znajomości języka, przedkładając do właściwego Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej certyfikatu lub dyplom ukończenia studiów, zgodnego z wykazem określonym w załączniku nr 1 do „Zasad i trybu postępowania…”
Załącznik nr 1 – lista certyfikatów

Wyznaczanie oraz zmiana promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Szkoły Doktorskiej /aktywny link/

Promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego wyznacza się w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia takiego wniosku.

  1. Po złożeniu wniosku o wyznaczenie promotora kandydat, który nie przedłożył do wniosku certyfikatu, zdaje egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.
  2. Weryfikację przeprowadza powołana przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej Komisja (w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wyznaczenie promotora).
  3. W skład Komisji wchodzą co najmniej 3 osoby, z których co najmniej jedna uczy tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają co najmniej stopień doktora.
  4. Terminy weryfikacji ustala Dyrektor Szkoły Doktorskiej w porozumieniu z Komisją.

Przed złożeniem rozprawy doktorskiej rekomendowane jest spotkanie kandydata i promotora z Prezydium właściwej Rady Dyscypliny Naukowej w celu zaakceptowania ostatecznej formy rozprawy doktorskiej zgodnie z wymaganiami i trybem postępowania doktorskiego w Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Na spotkanie można umówić się drogą e-mailową lub telefoniczną za pośrednictwem pracownika Sekcji ds. Rozwoju Naukowego. Kandydat powinien zgłosić się do biura Sekcji posadowionego przy tym Wydziale, na którym przechowywane są jego akta ze Szkoły Doktorskiej.

Doktoranci proszeni są o przygotowanie na spotkanie jednego egzemplarza rozprawy doktorskiej w formie roboczej (zbindowanej).

Złożenie rozprawy doktorskiej jest możliwe po wyznaczeniu promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego.

W biurze Sekcji ds. Rozwoju Naukowego umiejscowionym na Wydziale, na którym przechowywane są akta słuchacza Kolegium Szkoły Doktorskiej, należy złożyć:

  1. dokument przewodni o przedłożeniu rozprawy doktorskiej /wzór dokumentu do pobrania/
  2. rozprawę doktorską, przygotowaną zgodnie z wytycznymi zawartymi w Załączniku nr 8 do Zasad (Kryteria redakcyjne), w 4 egzemplarzach oraz w wersji elektronicznej w formacie .pdf zapisanej na informatycznym nośniku danych;
  3. streszczenie rozprawy doktorskiej w języku polskim oraz angielskim, w postaci papierowej oraz w wersji elektronicznej w formacie .pdf zapisane na informatycznym nośniku danych. W przypadku, gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną, dołącza się jej opis w języku polskim i angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim nie dłuższe niż 10 stron;
  4. pozytywną opinię promotora lub promotorów na temat rozprawy doktorskiej;
  5. oryginały lub potwierdzone przez pracownika administracyjnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kserokopie dokumentów potwierdzających ukończenie studiów magisterskich/ II stopnia;
  6. wykaz dorobku naukowego potwierdzony przez Bibliotekę SUM, zgodny z formularzem:
    /do pobrania plik – wzór formularza/
  7. życiorys;
  8. zaświadczenie o ukończeniu z wynikami pozytywnymi studiów doktoranckich,
  9. wymagane zezwolenia, zgody lub pozytywne opinie na przeprowadzenie badań (w przypadkach wymaganych): właściwej komisji bioetycznej, właściwej komisji etycznej ds. doświadczeń na zwierzętach, na podstawie przepisów o organizmach genetycznie modyfikowanych, zgody wydane na badania na gatunkach chronionych lub na obszarach objętych ochroną;
  10. oświadczenie o wcześniejszych przewodach doktorskich/postępowaniach o nadanie stopnia doktora kandydata;
    /do pobrania plik – wzór oświadczenia/
  11. oświadczenie kandydata o oryginalności rozprawy doktorskiej;
    /do pobrania plik – wzór oświadczenia/
  12. oryginał lub potwierdzoną przez pracownika administracyjnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kserokopię certyfikatu/zaświadczenia poświadczającego znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B2.;
  13. podpisaną przez Kandydata wybraną umowę licencyjną w trzech egzemplarzach, na wzorze zgodnym z Zarządzeniem JM Rektora SUM.Wzory umów licencyjnych dostępne na stronie internetowej Biblioteki SUM: https://biblioteka.sum.edu.pl/images/licencje_repozytorium/1c-CC-BY-NC-ND-formularz.pdf
  14. potwierdzenie wniesienia opłaty za weryfikację 8PRK (jeśli dotyczy);
  15. oświadczenie stanowiące załącznik nr 4 do Regulaminu antyplagiatowego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach;
    /do pobrania plik – wzór oświadczenia/
  16. wniosek z uzasadnieniem o wyrażenie zgody na przeprowadzenie obrony rozprawy doktorskiej w języku angielskim (jeśli dotyczy).

Po złożeniu rozprawy doktorskiej wraz z załącznikami, dysertacja przechodzi przez procedurę Sytemu Antyplagiatowego, która wygląda następująco:

  1. Pracownik Sekcji ds. Rozwoju Naukowego do 2 dni roboczych od złożenia rozprawy doktorskiej umieszcza przekazaną przed doktoranta dysertację w formacie PDF na stronie internetowej Systemu Antyplagiatowego oraz daje  dostęp do niej promotorowi.
  2. Promotor sprawdza wgraną rozprawę doktorska, akceptuje, pobiera i drukuje raport, który przekazuje wraz z wymaganymi oświadczeniami do pracownika Sekcji ds. Rozwoju Naukowego.

Wymagane dokumenty dotyczące procedury antyplagiatowej – promotor:
– Protokół oceny orginalności pracy na podstawie raportu Jednolitego Systemu antyplagiatowego
/do pobrania plik – wzór protokołu/

– Oświadczenie o zgodności wersji papierowej z wersją elektroniczną
/do pobrania plik – wzór oświadczenia/

Wymagane dokumenty dotyczące procedury antyplagiatowej – doktorant:
– Oświadczenie o samodzielnym pisaniu rozprawy doktorskiej
/do pobrania plik – wzór oświadczenia/

Pełna treść Regulaminu Antyplagiatowego (Uchwała SUM Nr 53/2020)

Link z instrukcją oceny rozprawy doktorskiej w Systemie Antyplagiatwym dla Promotora:

Właściwy Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej albo Rady Dziedziny Naukowej po wszczęciu postępowania o nadanie stopnia doktora powołuje co najmniej pięcioosobową Komisję Doktorską do dokonywania czynności w postępowaniu o nadanie stopnia doktora, składającą się z nauczycieli akademickich posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, w tym wskazuje Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego oraz Sekretarza tej Komisji.

Przewodniczący właściwej Rady Dyscypliny Naukowej wyznacza co najmniej 3 recenzentów na podstawie kandydatur zaproponowanych przez Komisję Doktorską. Wyznaczeni recenzenci automatycznie stają się członkami Komisji.

Recenzentem może być osoba posiadająca tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, niebędąca pracownikiem Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podmiotu, którego pracownikiem jest osoba ubiegająca się o stopień doktora.

Recenzent nie może mieć wspólnych publikacji z kandydatem.

Od momentu otrzymania rozprawy doktorskiej wraz z dokumentacją postępowania, recenzenci mają 2 miesiące na sporządzenie recenzji.

Po otrzymaniu ostatniej recenzji, właściwy Przewodniczący Rady Dziedziny Naukowej albo Rady Dyscypliny Naukowej zwołuje posiedzenie Rady w celu podjęcia uchwały w sprawie dopuszczenia do publicznej obrony rozprawy doktorskiej kandydata albo odmowy dopuszczenia do publicznej obrony.

  1. Obrona rozprawy doktorskiej nie może się odbyć wcześniej niż 30 dni kalendarzowych od dnia dopuszczenia.
  2. Termin obrony wyznaczany jest przez Przewodniczącego Komisji Doktorskiej w porozumieniu z pracownikiem Sekcji ds. Rozwoju Naukowego.
  3. Doktorant o terminie obrony, jej procedurze i przebiegu informowany jest drogą e-mailową przez pracownika Sekcji ds. Rozwoju Naukowego.
  4. Doktorant przed obroną przygotowuje i przesyła pracownikowi Sekcji ds. Rozwoju Naukowego:
    • Tezy do obrony formacie .pdf, max. 15 stron,
      /do pobrania plik – wzór tezy/
    • Prezentację, na max. 10-12 min.
  5. Przebieg obrony rozprawy doktorskiej:
    • obrona ma charakter publiczny,
    • odbywa się przed Komisją Doktorską w obecności co najmniej połowy składu komisji, w tym co najmniej 1 recenzenta,
    • obronę rozprawy doktorskiej prowadzi Przewodniczący Komisji Doktorskiej lub jego Zastępca,
    • promotor lub wyznaczony przez Przewodniczącego Członek Komisji Doktorskiej prezentuje działalność naukową kandydata,
    • kandydat przedstawia główne założenia rozprawy doktorskiej,
    • recenzenci przedstawiają swoje recenzje (w razie nieobecności recenzentów, ich recenzje przedstawia osoba wyznaczona przez prowadzącego obronę rozprawy doktorskiej),
    • kandydat ustosunkowuje się do uwag zawartych w recenzjach,
    • Przewodniczący otwiera dyskusję, w której mogą zabierać głos i zadawać pytania wszyscy obecni na posiedzeniu,
    • kandydat odpowiada na zadawane pytania,
    • Komisja Doktorska odbywa posiedzenie niejawne, w którym udział biorą Członkowie Komisji Doktorskiej, podczas którego podejmują uchwałę, w trybie określonym w § 9 ust. 8, w której wyraża opinię w sprawie nadania lub odmowie nadania stopnia doktora,
    • Przewodniczący powiadamia ustnie kandydata oraz osoby uczestniczące w publicznej obronie o jej wyniku

W części niejawnej obrony rozprawy doktorskiej mogą uczestniczyć wyznaczeni promotor lub promotorzy oraz promotor pomocniczy bez prawa do głosowania.

  1. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach kończy się:
    • decyzją o nadaniu lub odmowie nadania stopnia doktora,
    • umorzeniem postępowania w sprawie nadania stopnia na pisemny wniosek kandydata lub w przypadku jego śmierci, albo w innych przypadkach wskazanych w przepisach prawa.
  2. Właściwa Rada Dyscypliny Naukowej po otrzymaniu rekomendacji Komisji Doktorskiej zwołuje posiedzenie, na którym podejmuje uchwałę, a następnie sporządza decyzję o nadaniu/odmowie nadania stopnia doktora.
  3. W przypadku nadania stopnia, po zakończeniu postępowania wydaje się dyplom doktora, za który pobierana jest opłata.

1. Warunki wyróżnienia rozprawy doktorskiej:

  • wniosek recenzenta lub recenzentów wraz z uzasadnieniem,
  • wysoce pozytywne recenzje rozprawy,
  • wysoka wartość merytoryczna rozprawy,
  • opublikowanie całości lub części wyników rozprawy w formie co najmniej 1 pracy oryginalnej, w recenzowanym czasopiśmie naukowym, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie było ujęte w ministerialnym wykazie czasopism naukowych posiadającym co najmniej 100 pkt, przy czym kandydat ubiegający się o stopień doktora powinien w tej publikacji być pierwszym autorem,
  • pozytywne głosowanie Komisji Doktorskiej w sprawie wniosku o wyróżnienie rozprawy doktorskiej.

2. W przypadku, gdy rozprawa lub część wyników rozprawy nie zostały opublikowane Komisja Doktorska może podjąć warunkową uchwałę zawierającą wniosek o wyróżnienie rozprawy doktorskiej z zastrzeżeniem obowiązku spełnienia warunku:

  • opublikowanie całości lub części wyników rozprawy w formie co najmniej 1 pracy oryginalnej, w recenzowanym czasopiśmie naukowym, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie było ujęte w ministerialnym wykazie czasopism naukowych posiadającym co najmniej 100 pkt, przy czym kandydat ubiegający się o stopień doktora powinien w tej publikacji być pierwszym autorem.

Opublikowanie rozprawy doktorskiej musi nastąpić w ciągu 12 miesięcy od daty nadania stopnia doktora. O spełnieniu warunku informuje pisemnie właściwą Radę kandydat lub promotor.

3. Wyróżnienia rozprawy doktorskiej dokonuje Rada Dyscypliny Naukowej albo Rada Dziedziny Naukowej na podstawie uchwały Komisji Doktorskiej w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków danej Rady posiadających tytuł profesora i/lub profesora Uczelni z zastrzeżeniem, iż prawo do głosowania w przedmiotowej sprawie nie przysługuje Promotorom danego postępowania. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

4. Autor wyróżnionej rozprawy otrzymuje list gratulacyjny od JM Rektora.